Co dělat, když jste COVID pozitivní

Časté příznaky COVID:

  1. ztráta čichu a chuti,
  2. bolest hlavy, bolesti svalů
  3. suchý kašel, tlak na hrudi, potíže s dýcháním
  4. horečka, únava

Jak zvládnout infekci COVID:

  1. Pokud žijete v jednom bytě s dalšími lidmi (rodinou, partnerem, přáteli...), kteří jsou zdraví, izolujte se v jedné místnosti.
  2. Odkliďte zbytečné předměty, aby bylo možné otírat povrchy dezinfekcí, a hodně větrejte. Vycházejte pouze v roušce či respirátoru bez výdechového ventilu
  3. Záchod a koupelnu používejte jako poslední a snažte se po sobě mýt a dezinfikovat povrchy. Pokud to nezvládnete, měl by to dělat někdo z rodiny / spolubydlící.
  4. Jezte ve svém pokoji
  5. Nakupujte online nebo poproste rodinu, příbuzné, sousedy... Nákup vám mohou nechat za dveřmi.
  6. Pořiďte si pulzní oxymetr – i když se cítíte dobře, nikdy nevíte, jak se může váš stav vyvíjet. Může se stát, že začnete pociťovat velkou únavu a tlak na hrudi, aniž byste byli vyloženě dušní nebo měli kašel. Pomocí tohoto jednoduchého přístroje zjistíte, jestli máte krev dostatečně nasycenou kyslíkem – stačí jej nasadit na prst. Pokud ukáže hodnotu pod 94%, měli byste kontaktovat lékaře (Výjimkou jsou těžcí kuřáci a lidé s CHOPN, kteří mívají saturaci 88 – 92% běžně).
  7. Stejně tak je dobré kontaktovat lékaře, pokud máte dechovou frekvenci nad 30/minutu a jste dušní, i když je saturace v pořádku
  8. Měřte si pravidelně teplotu. Při horečce nad 38°C můžete použít Paralen 500 mg, 1 – 2 tablety, maximálně 8 tablet denně.
  9. Pokud můžete užívat Aspirin (nemáte alergii na A., žaludeční vředy nebo sníženou srážlivost krve), berte po dobu nemoci 100 mg denně k prevenci krevních sraženin. Můžete ho užívat také normálně místo Paralenu nebo oba léky střídat. Aspirin nepodávejte dětem!
  10. Odpočívejte a vyhýbejte se větší fyzické námaze, i pokud se cítíte dobře.
  11. Vynechte alkohol!
  12. Buďte telefonicky v kontaktu se svým praktickým lékařem!


Pokud cítíte, že se váš stav výrazně zhoršil, nechte se odvézt do nemocnice (například někým z rodiny).
Záchranku volejte v případě, že jste dušní i v klidu, pulzní oxymetr ukazuje saturaci pod 90 % (a nejste silný kuřák ani netrpíte CHOPN) nebo vaše dechová frekvence překročí 30/minutu.
Operátorovi sdělte, že jste COVID pozitivní.

  1. Máte-li suchý dráždivý kašel, užívejte Stoptussin na tlumení, především na noc, abyste se vyspali. Můžete si také nechat poslat od praktického lékaře Codein.
  2. Pokud odkašláváte, můžete přes den použít ACC, Erdomed nebo jitrocelový sirup a různé bylinné čaje a na noc Stoptussin
  3. Pokud se vám špatně dýchá, neležte na zádech! Buď se hodně podložte skoro do sedu nebo zkuste polohu na břiše, na boku... Spěte na boku nebo na břiše, často měňte polohu, klidně si nařiďte i budíka. Pokud můžete, každou hodinou se trošku projděte po místnosti.
  4. Hodně pijte. Máte-li horečky a hodně se potíte, můžete doplnit minerály například vodou s džusem a solí nebo minerální vodou
  5. Ke sražení horečky nebo zmírnění bolesti hlavy a svalů můžete použít studené zábaly a Paralen
  6. Neužívejte žádné léky, které vám nepředepsal lékař, neexperimentujte.